İlişkide Değer Görmek

  25 Aralık 2020 Cuma  2018

İlişki danışmanlığında sıklıkla konuştuğum bir konudur değer konusu. Hadi biraz bu konu hakkında konuşalım.

 

ilişkide değer görmek

Her insan doğası gereği sevdiği ya da sevildiği kişi tarafından değer görür. Çünkü sevgi ile değer vermek arasında doğrudan bir paralellik vardır.

Ancak bazı insanlar vardır ki değer verdiğiniz zaman bundan son derece rahatsızlık duyarlar, sizden uzaklaşır ya da buna benzer davranışlar sergilerler. 

Bu insanların bu şekilde davranmasının altında ise genellikle kendilerine karşı öz değer eksikliği vardır ve bu öz değer eksikliği  çocukluktan, anne ve babası arasındaki ilişki referansından, yada ilk ilişki deneyiminden gelebilmektedir. Genel anlamda ise mutsuzdur bu insanlar ve farkında olmadan  bu mutsuzluktan beslenirler, mutluluk arayışları ise ya yoktur ya da geçmiş acılarının referansıyla kendisine değer vermeyen, reddedileceği kişilerle ilişki yaşama çabası geliştirirler. Aksi bir durum geçmiş acılarıyla imzaladıkları sözleşmeye ihanet etmek gibi gelir bu insanlar için.

Eğer böyle bir ilişki içinde iseniz durumu fark ettiğiniz an daha fazla incinmeden kendi merkezinize çekilmeniz kendinize olan öz saygının gereğidir. Aksi halde bu durum zamanla sizi de aşağı çeker ve bir süre sonra  kendinizi yardım ararken bulursunuz, hatta daha ileri aşamada kendinizi bir psikiyatristte bulmanız ise kaçınılmaz sondur.

Elbette ki  severken ayrılmak ya da bırakmak her insan için çok zordur ancak bu noktada şu soruyu sorun kendinize.

Ne istiyorum? Mutlu huzurlu bir hayat mı, yoksa kendiyle sorunu bitmemiş birinin sorunlarını üstlenmek mi? Seçiminiz daima kendinizden yana olsun çünkü iyileşmeyi, geçmiş yaralarına ihanet sayan biri için çabalamaya devam etmek ömrünüzden göz göre göre çaldığınız günler demektir.

Siz kendi merkezinize çekildiğinizde karşınızda ki kişi  SİZE GERÇEKTEN DEĞER VERİYORSA bir şekilde dönüş yapar ve tüm medeni cesareti ile bu sorunu çözmek için uğraşır, dönmüyorsa da ne kadar doğru bir karar aldığınızı görün ve kendinizi kutlayın.

 

Ve daima hatırlayın. ZAMAN en güzel öğretmendir.

 

Son olarak, eğer sizde ilişkinizde bu sorunu yaşıyor ve nasıl aşacağınızı düşünüyorsanız seans almak için WhatsApp sekmesinden bana ulaşabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş
Bu içerik 2018 kez okundu.